Zasady bezpiecznego korzystania z biokominka

0 comments

Każda rzecz nieprawidłowo użytkowana może być niebezpieczna

W biokominku, podobnie jak w każdym innym urządzeniu kominkowym, trzeba nauczyć się palić.  W przypadku biopaliwa jest kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Paliwa do paleniska można nalać tylko do maksymalnej linii, która jest zazwyczaj w 3/4 wysokości pojemnika.

Wylane na obudowę paliwo trzeba przed paleniem osuszyć suchą szmatką.

Do rozpalania używamy długiej zapałki lub zapalarki elektrycznej.

Nigdy nie można dolewać paliwa w trakcie palenia albo niedługo po wyłączeniu czy samoczynnym zgaśnięciu płomienia – trzeba odczekać około pół godziny do całkowitego wystudzenia paleniska.

Palenisko można wygasić za pomocą zazwyczaj załączonej rączki, odcinając dostęp tlenu. Większość producentów zaleca jednak, by palenisko samoczynnie zgasło po wypaleniu się całości płynu.

Należy również przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli nie zostawiać ognia bez nadzoru i zachować bezpieczną odległość od materiałów łatwopalnych. Bioetanol jest paliwem, w którym palą się nawet jego opary, dlatego należy przechowywać je w miejscu niedostępnym dla dzieci i zachować bezpieczną odległość od źródeł ciepła.

Nie należy wlewać wody do płonącego bioetanolu, jak i każdego innego alkoholu czy benzyny. Pożar wywołany bioetanolem można ugasić na dwa sposoby: korzystając z gaśnicy pozwalającej na gaszenie alkoholi albo odcinając dostęp tlenu do źródła ognia. Można użyć do tego grubego koca, narzuty czy innej grubej tkaniny.

 

Podziel się:

Komentarze ( 0 )

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *