Materiały stosowane w branży kominkowej – wermikulit

0 comments

Wermikulit to  materiał naturalny, który powstał w efekcie naturalnego wietrzenia krzemianów zasobnych w magnez. Występuje głównie w Republice Południowej Afryki. Po wyprażeniu stosowany jest jako doskonały materiał termoizolacyjny i dźwiękochłonny. Ma niską gęstość i dużą odporność na wysokie temperatury. Właściwości te spowodowały, że zaczęto go stosować w branży kominkowej jako okładziny wykończeniowe palenisk wkładów kominkowych i pieców oraz palenisk otwartych, zastępując tradycyjny szamot.

Wermikulit ma interesującą właściwość podwyższania temperatury w komorze spalania, czym przyczynia się do zwiększenia czystości emitowanych gazów (ubocznym efektem jest wolniejsze brudzenie się szyb).

W porównaniu do szamotu wermikulit jest bardziej kruchy i podczas np. dokładania do paleniska trzeba pamiętać, że uderzenie w płytę wermikulitową polanem drewna może spowodować jej pękniecie. Ta cecha zdecydowała, że wermikulit nie zrobił „kariery” w branży kominkowej i nie jest polecany ani przez użytkowników, ani przez fachowców.

wermikulit płyta

 

 

Podziel się:

Komentarze ( 0 )

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *