Nasz blog

0 comments

Nasza firma wykonuje wkłady i piecyki kominkowe na zamówienie. Nowy kształt czy niespotykane wymiary zarówno urządzeń grzewczych jak i akcesoriów z metalu są realizowane przez firmę Tomasz Witkowski zgodnie z obowiązującymi normami. Jako przykład przedstawiam kominek na środek salonu. Wymiary można zmieniać i największy do tej pory miał 2,5 m wysokości i 1m średnicy. Podstawowa wersja ma wysokość 140 lub 160cm i 50cm średnicy.

0 comments

Witam Państwa

Biały piecyk wolnostojący firmy Dovre z pochyłą, półokrągłą szybą ( wycinek stożka), demonstrował najlepiej działające urządzenie na targach. Komora spalania o przekroju eliptycznym wysoka z ogniem rozpościerającym się na całej jej wysokości nie powodował najmniejszego zabrudzenia szyby. Nowe rozwiązania przebiegu spalania widoczne nie tylko w przypadku tej firmy dążą do czystego spalanie bez wydzielania szkodliwych substancji. Niestety nie udało się to niemieckiej firmie Max Blank . Zademonstrowany innowacyjny kociołek na pelet w piecyku na drewno dymił , a ogień nie zajmował nawet 1/3 wysokości szyby. Firma ma przepiękne wzory piecyków w kształcie np. wysmukłych walców, z możliwością obracania frontu o 360 stopni i wiele innych, takich jak np. piekarnik podgrzewany  kominkiem w salonie. Przepiękne katalogi i wystawa niestety straciły na wartości poprzez demonstrację nowego chyba niesprawdzonego rozwiązania. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno małe stoisko polskiej firmy zapewniającej nam automatykę do montowanych kominków. Bez tej firmy wielu naszych klientów nie mogłoby się cieszyć długim i ekonomicznym ich działaniem. To wspaniała polska firma z którą mam zamiar nawiązać współpracę , gdy będę wprowadzał na rynek nowe urządzenie grzewcze. Niestety ani na targach we Frankfurcie, ani teraz w Poznaniu nie miałem szczęścia spotkać się z Panem Tatarkiem. W ogóle tłok do wszystkich stanowisk był taki, że nie sposób było dotknąć wszystkiego. A było co oglądać: występ tyrolski na stanowisku firmy Bruner, pokazy zdunów, wystawę Pana Batury,  stanowiska z materiałami ogniotrwałymi, gdzie znów z pośród  ugruntowanych w europie firm jak Promat, Victus, Fenicsus, najbardziej zafascynowała mnie zupełnie bezkonkurencyjna nowa technologia polskiej firmy Chematex. Ogień sztuczny w różnych konfiguracjach firmy Dimpex nie dawał żadnych szans na odróżnienie od prawdziwego.. Jedyna włoska firma prezentowała nowy piecyk na pelet z samoczyszczącym palnikiem, widokiem ognia w obrębie 270 stopni i przede wszystkim zupełnie przewrotowym rozwiązaniem otwierania komory spalania. Kończąc chciałbym podziękować za pyszną pizzę  firmie  Prowent Białystok 🙂 i firmie Piątek z Malborka za towarzystwo 🙂

Pozdrawiam wszystkich wystawców, a zwłaszcza tych których nie udało mi się odwiedzić

Tomasz Witkowski

0 comments

Pięć produktów wyjedzie z targów KOMINKI 2018 ze Złotym Medalem MTP. Wiemy już, jakie to produkty!

 

 

Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są równoważne.

Lista ułożona alfabetycznie wg produktów:

1. Akumulacyjny filtr piecowy z katalizatorem spalin

CEBUD s.c. Maria i Jacek Ręka, Kraków

Pawilon 5 stoisko 113A

Innowacyjny, ekonomiczny i bardzo skuteczny akumulacyjny filtr piecowy z monolitycznym katalizatorem tlenkowym do usuwania CO, NO, OGC i cząstek węglowych z gazów spalinowych różnego typu ogrzewaczy na paliwa stałe. Prosta metoda syntezy  katalizatorze polegająca na tworzeniu warstwy tlenkowej na ściankach monolitu z folii ze stali austenitycznej i następnej modyfikacji chemicznej tej warstwy. Gwarancja niskoemisyjności urządzeń wyposażonych w katalizator poniżej wymagań Ekoprojektu. Gwarancja spełnienia określonych wymogów emisyjnych dzięki nieusuwalności zamontowanego filtra z katalizatorem. Łatwa utylizacja zużytego katalizatora przez złomowanie.

 

2. Grupa produktów – Smart XLT, XLTh, 2PXLT/2LXLT, 2PXLTh/2LXLTh

HAJDUK Agnieszka i Dariusz Nasińscy Sp. z o.o. Sp.k., Gorzów Wielkopolski

Pawilon 5A stoisko 27

Grupa produktów Smart XLT to bardzo bogato seryjnie wyposażone, nowoczesne wkłady kominkowe o dwupłaszczowej konstrukcji stalowo-szamotowej, oferowane w wielu wariantach w znanej i cenionej, wysokiej jakości firmy Hajduk, wiodącego, europejskiego producenta wkładów kominkowych klasy Premium. Warianty z drzwiami otwieranymi do góry wyposażone są w mechanizm CLING, w końcowym momencie zamykania następuje dociśnięcie drzwi i uszczelek korpusu – zwiększona jest szczelność, mechanizm pracuje lekko i precyzyjnie.

 

3. Linia wkładów NB (NBC 8, NBC 9, NBC 10, NBU)

KRATKI.PL Marek Bal, Jedlińsk – Wsola

Pawilon 5A stoisko 20

Wkłady linii NB charakteryzują energooszczędne parametry, wysoka sprawność cieplna i duży zakres mocy grzewczej. Paleniska wyłożone są innowacyjnym materiałem Acumotte. Posiadają dekoracyjną szybę typu glass, która optycznie powiększa front wkładu, a także system czystej szyby. Wkłady są doskonale szczelne. Posiadają ruszt, więc czyszczenie komory spalania jest proste. Dodatkowo zostały wyposażone w tzw. blokadę rodzicielską, chroniącą przed niepowołanym otwarciem drzwiczek do góry.

 

4. Wkłady powietrzne z linii HST

HITZE Sp. z o.o. Sp.k., Radom

Pawilon 5A stoisko 29

Wkłady powietrzne z Linii HST wyróżnia niewielka głębokość umożliwiająca dopasowanie do płytkiej zabudowy.Linię tworzy trzy wielkości wkładów o mocach  5,9-13,2kW, występujących w sześciu wariantach otwierania drzwi (standard, prawe, lewe, gilotyna, prawa gilotyna, lewa gilotyna). Wszystkie modele spełniają normy ekoprojektu. Standardowe wyposażenie to: szyba decor, palenisko bezrusztowe, żeliwny czopuch obracający się o 360st., podwójna regulacja wysokości płynna i skokowa oraz wspólna dźwignia regulacji powietrza pierwotnego i wtórnego. Wewnątrz komory ceramika, dodatkowo akumulująca ciepło.

 

5. Wolnostojący piec na gaz KOZA AB GAZ

KRATKI.PL Marek Bal, Jedlińsk – Wsola

Pawilon 5A stoisko 20

Nowoczesna i ekologiczna KOZA AB Gaz wyposażona jest w specjalnie zaprojektowany ceramiczny palnik, który zapewnia realistyczną wizję ognia. Dzięki samodzielnej regulacji płomienia, możliwe jest dostosowanie jego wysokości do potrzeb użytkownika. Urządzenie posiada dwie szyby w tym zewnętrzną, dekoracyjną osłaniającą całą powierzchnię drzwiczek. Hermetycznie zamknięta komora spalania zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Urządzenie wyposażone jest w prostego w obsłudze pilota.
0 comments

Witam Państwa

Tak jak całe targi budownictwa były dość skromne, to pawilon kominkowy niczym nie odstawał od największych w Europie. Zabrakło wielu firm włoskich, firmy hiszpańskiej, firm francuskich i niemieckich, ale co z przyjemnością muszę stwierdzić: głównie z powodu coraz mniejszej ich konkurencyjności w porównaniu do rozwijających się w niesamowitym tempie firm polskich. Zabrakło również polskiego mercedesa kominkowego- czyli firmy Spartherm ( my branżyści wiemy że mimo niemieckiego afisza to  w większości polska myśl techniczna ). Zastąpiła go firma Hajduk. Nie mogę się nadziwić jak dużo nowych rozwiązań technicznych w firmach takich jak Lechma i Kratki. Firma kratki ze swoim niewyobrażalnie szerokim asortymentem i coraz lepszą jakością przypomina jakiegoś azjatyckiego tygrysa , jak Chiny, czy Japonia i sądze że w niedługim czasie pobije wszystkie światowe marki. Zakoczyła mnie również korzystna zmiana w  firmie Dovre , która wreszcie rezygnuje z zimnego skandynawskiego designu. Niestety dziś muszę kończyć, ale ciąg dalszy nastąpi.

Tomasz Witkowski

0 comments

Na targach ISH we Frankfurcie nad Menem można było zaobserwować jakie są obecnie najbardziej pożądane kominki. Hitem jest palenisko trójstronnie przeszklone w kształcie litery „C”. Wielkie przeszklenia, chociaż bardzo atrakcyjne, oznaczają również znaczną emisję ciepła do wnętrza salonu. Dzisiaj w mniejszych, doskonale izolowanych domach trudno byłoby pogodzić dużą wizję ognia i małe zapotrzebowanie na wypromieniowanie ciepła. Firma Schott pokazała szkło Robax IR Max, w którym specjalna warstwa pokrywająca witroceramikę pozwala na obniżenie emisji ciepła na zewnątrz aż siedmiokrotnie w stosunku do standardowej szyby. Podnosi to zdecydowanie temperaturę wewnątrz paleniska, dając w efekcie czystsze spalanie, obniża promieniowanie do salonu i pozwala na instalacje kominka w domach pasywnych.

RBX-8161438-A_Grafiken.indd

0 comments

WADY kominka powietrznego

1.Brudzenie się okolic kratek wylotowych ciepłego powietrza

2.Ogrzewanie tylko pomieszczenia z kominkiem lub konieczność montowanie dodatkowego systemu mechanicznego nawiewu.

3. Kominek, jeśli nie zastosujemy akumulatorów gromadzących ciepło, szybko stygnie.

WADY kominka wodnego

1. Kominek długo się rozgrzewa, szczególnie przy podłączeniu go do ogrzewania podłogowego.

2. Jest zależny od zasilania w energie elektryczną, niezbędną do pracy sterownika.

3. Stosunkowo wysokie koszty montażu w związku z instalacją hydrauliczną.

czh3

0 comments


Budowa kominka w domu to zapraszanie do siebie żywego ognia. We współczesnych energooszczędnych budynkach koszty użytkowania nowoczesnych systemów grzewczych są niższe niż cena energii pozyskiwanej ze spalania drewna, ale tu nie o ekonomię chodzi, ale o relaks przy ogniu. Pierwsza decyzja to gdzie postawić kominek, a druga jaki: otwarty czy z wkładem, a jeżeli z wkładem to powietrznym czy wodnym. Kominek powietrzny inaczej konwekcyjny to taki, który energię cieplną z paleniska przekazuje do powietrza opływającego wkład kominkowy. Wodny, czyli z płaszczem wodnym jak sama nazwa sugeruje, ciepło z paleniska przekazuje za pośrednictwem wody. Zalety i wady obu wkładów w następnym odcinku.

propozycja1

0 comments

Zamiast zwykłych, nawiewnych kratek wentylacyjnych, które są niezbędne do prawidłowej wentylacji mieszkania, warto zastosować ich nowoczesną alternatywę czyli nawietrzak wyposażony w unikalny, wysokiej klasy filtr powietrza. Zaprojektowany i produkowany w Finlandii nawietrzak Velco to doskonały elektrostatyczny filtr powietrza oraz samoregulujący termostat. Ten unikalny nawietrzak przeznaczony jest do montażu w sypialniach i pokojach dziennych.

nawietrzak Velco

0 comments

Postaram się po kawałku zdać relację z tego co spotkałem na targach we Frankfurcie. Włoskie firmy stanowiły dość pokaźną liczbę wystawców głównie piecyków na pelet i gaz, ale mieli w swojej ofercie również wkłady i piece na drewno. Ich wzornictwo i przykłady aranżacji potwierdzają tylko wiodącą rolę tego kraju w nadawaniu kierunków w architekturze wnętrz.górny kwadrat

 

 

Ten górny kwadrat to zasyp peletu do zabudowanego wkładu – niezły pomysł.

0 comments

W dniach 14-18 marca odwiedziliśmy największe targi w Europie. Frankfurt ISH Messe odwiedziło ponad 200 tys. osób. Na powierzchni 260 tys. m2 wystawiło się 2,5 tys. wystawców z 61 krajów. Targi dotyczyły energii i wody, a nas oczywiście interesowały kominki.
Olbrzymia ilość gości praktycznie zakorkowała miasto w godzinach rannych i szczególnie popołudniowych. Kilometrowe korki i wypadki pokazały, że przeliczono się z możliwościami organizacyjnymi.

Branża kominków zdominowana była przez urządzenia na pelet i gaz. Polskę reprezentowało kilka firm, których kilka zdjęć załączam.kratki Mikołajczyk Tatarek